а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

логаритам

мн. логаритми
Вид збор: Именка, машки род
Број што го покажува степенот на кој треба да се дигне основниот број за да се добие бараниот број.
Англиски: logarithm
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи