а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лов

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Фаќање или убивање дивеч со разни направи или со оружје.
Англиски: hunt Албански: gjueti
Примери:
Се занимава со лов и риболов.
Во ова време од годината ловот на лисици е забранет.
2. Тоа што е уловено.
Англиски: bag Албански: gjah
Примери:
Cе вратија со богат лов.
3. Внимателно следи нешто, настојува да фати, дофати, да добие нешто, да придобие, да освои некого.
Англиски: chase Албански: gjueti
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се пушти во лов на девојки.
Изрази
Лов во матно - на нечесен начин постигната цел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи