а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ловство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Целокупната дејност поврзана со лов, како стопанска гранка и како спортско-туристичка активност.
Англиски: hunting
Употреба: Туризам
Примери:
Ловството има голема важност и како стопанска гранка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи