а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ловочувар

мн. ловочувари
Вид збор: Именка, машки род
Чувар што ги надгледува ловиштата.
Англиски: gamekeeper
Употреба: Правда
Изведенки
ловочуварски прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи