а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ловоров

Види и: ловор (м.)
ловоровиот
Вид збор: Придавка
Што е од ловор.
Српски: ловоров Албански: dafine
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
Примери:
ловоров венец
ловоров лист
FlexiMac
 менување на македонски глаголи