а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ловорики

Вид збор: Именка, множина
Венец од ловор, што се дава на победници.
Англиски: laurel wreath Српски: ловорике Албански: kurorë dafine
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
Примери:
Се одмора врз ловориките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи