а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ловиште

мн. ловишта
Вид збор: Именка, среден род
Место, подрачје каде што се лови, каде што се одгледува дивеч за лов.
Англиски: hunting ground
Примери:
ловиште на дивеч
Ги пушти зајаците во ловиштето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи