а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ловечки

ловечкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на лов и на ловец.
Англиски: hunting
Примери:
ловечки дом, ловечки приказни
ловечка пушка, ловечки авиони
FlexiMac
 менување на македонски глаголи