а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ловец

мн. ловци
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што се занимава со лов.
Англиски: hunter Албански: gjuetar
Примери:
Страстен ловец на диви свињи.
2. Борбен воен авион.
Англиски: fighter plane Албански: aeroplan gjahtar
Употреба: Воен термин
Примери:
Ловците полетаа од пистата.
3. Фигура во шахот што се движи дијагонално и не ја менува бојата на полето.
Англиски: bishop Албански: oficer
FlexiMac
 менување на македонски глаголи