а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ловен

ловниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на лов.
Англиски: hunting
Примери:
ловна сезона, ловна опрема
2. Што го ловат.
Англиски: hunted
FlexiMac
 менување на македонски глаголи