а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лоботомија

мн. лоботомии
Вид збор: Именка, женски род
Неврохируршка операција при која се отстранува дел од врските во предниот дел од мозокот.
Англиски: lobotomy
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи