а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лобода

мн. лободи
Вид збор: Именка, женски род
Едногодишна билка со бледозелени заострени листови.
Латински: Atriplex Англиски: saltbush Албански: labot
Употреба: Ботаника
Примери:
Дива, кучешка лобода.
Питома лобода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи