а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лоби

мн. лобија
Вид збор: Именка, среден род
1. Влијателна група луѓе или заедница кај членовите на парламентот или на некое гласачко тело.
Англиски: lobby Албански: lobi
Употреба: Политика
2. Просторија пред влезот во сала во британскиот или американскиот парламент, каде што пратениците се среќаваат со различни граѓански или други групи.
Англиски: lobby Албански: lobi
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи