а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лобист

мн. лобисти
Вид збор: Именка, машки род
Лице, политичар што учествува во лоби, што лобира за некоја политичка или за определена програма.
Англиски: lobbyist
Употреба: Политика
Изведенки
лобистички прид.
лобистичкиот
Што cе однесува на лоби и на лобист.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи