а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лобира

лобираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Дејствува, работи како лоби во јавниот живот или во парламентот.
Англиски: lobby
Изведенки
лобирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи