а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лиџба

мн. лиџби
Вид збор: Именка, женски род
1. (од личи) изглед
Англиски: resemblance Албански: pamje
Употреба: Архаизам
2. личотија
Англиски: beauty Албански: bukuri
FlexiMac
 менување на македонски глаголи