а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лијани

Вид збор: Именка, множина
Зелјести и дрвенести билки, со долго и тенко стебло со кое се виткаат, свиваат околу други растенија.
Латински: liane Англиски: liane Албански: liane
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи