а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лишка

мн. лишки
Вид збор: Именка, женски род
1. ѕвер, животно
Англиски: beast Албански: bishë
Примери:
Ја зеде кожата од лишката, и замина.
Од шумата се слушаа гласови од секакви лишки.
2. Поган, гаден човек.
Англиски: beast Албански: njeri i keq, i ndyrë
Употреба: Пејоратив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи