а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лишен

Види и: лиши (св.)
лишени
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) лиши
Англиски: deprived
Примери:
лишен од слобода
Скопјани се лишени од тоа со свои очи да видат со што ги полнат белите дробови кога ќе излезат од дома.
Изведенки
лишеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи