а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лишај

мн. лишаи
Вид збор: Именка, машки род
1. Нижо растение кое расне, се шири по камења, дрва и друго, обично со форма на лушпи или влакна.
Латински: Lichenes Англиски: lichen Албански: liken
Употреба: Ботаника
2. Bид кожна болест што се јавува главно на лицето.
Англиски: eczema Албански: ekzemë
Употреба: Медицина
Изведенки
лишајче ср.
мн. лишајчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи