а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лишав

лишавиот
Вид збор: Придавка
1. Што боледува од лишај, има лишаи.
Албански: urthake
Употреба: Медицина
Примери:
Детето со лишаво лице застана да се поздрави.
2. Што е обраснато со лишај.
Албански: urthe, likene
Употреба: Ботаника
Примери:
Крај селската чешма стоеја лишавите стомни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи