а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лично

Вид збор: Прилог
1. Со учество на самото лице, сам, без посредник.
Англиски: personally Албански: personalisht
Примери:
Лично му кажав.
Лично го донесе.
Лично сум согласен.
2. Во непосредна врска со сопствената личност.
Англиски: directly Албански: drejtpërdrejt
Примери:
Од постапката, беше лично погоден.
Лично се познававме.
3. На пристрасен, субјективен начин; пристрасно.
Англиски: subjective Албански: subjektiv
Примери:
Зборува лично и субјективно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи