а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

личнее

личнеат
Вид збор: Глагол, несвршен
Е убав, cтанува убав; со својата убавина краси нешто.
Примери:
Што повеќе расте, сѐ повеќе личнее.
Cо својата зелена руба горите личнееја по планините.
Изведенки
личнеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи