а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лицка

лицкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Претерано дотерува некого или нешто.
Англиски: adorn Албански: stolis tepër
Примери:
Мајка ѝ многу ја лицка.
2. Гали, разгалува некого.
Англиски: spoil Албански: lazdëroj
Примери:
Детено го лицкаат со сѐ и сешто.
3. (се лицка) се дотерува
Англиски: adorn Албански: stoliset, heshohet
Примери:
Се лицка по цел ден пред огледалото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи