а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лицитатор

мн. лицитатори
Вид збор: Именка, машки род
Лице што води лицитација.
Англиски: auctioneer
Употреба: Економија
Изведенки
лицитаторски прид.
лицитаторскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи