а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лиценцира

лиценцираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Дава лиценца да користи патент.
Англиски: license
Употреба: Економија
2. Дава некому концесија да врши дејност.
Англиски: license
Употреба: Економија
Примери:
домашни фирми лиценцирани за ваков вид проекти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи