а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лиценца

мн. лиценци
Вид збор: Именка, женски род
1. Одобрување за употреба на туѓ патентиран пронајдок, отстапување (концесија) за водење на некоја работа.
Англиски: license Албански: liçensë, lejë
Употреба: Административен термин
Примери:
Лиценца за мобилна телефонија.
2. Право на повластено користење на нешто.
Англиски: license Албански: liçensë
Употреба: Економија
Изведенки
лиценција ж.
мн. лиценции
FlexiMac
 менување на македонски глаголи