а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лицемерство

мн. лицемерства
Вид збор: Именка, среден род
Особини и постапки на тој што е лицемерен.
Англиски: hypocrisy
Примери:
Беше против лицемерството и надуеноста кај луѓето.
Изведенки
лицемерие ср.
мн. лицемерија
Пример: Бедно лицемерие на нашите званичници, великодостојници и властодршци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи