а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лицемери

лицемерат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави лице, се однесува лицемерно.
Англиски: feign
Примери:
Му лицемери на успехот.
Изведенки
лицемерење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи