а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лицемерен

лицемерниот
Вид збор: Придавка
1. Што има особини на лицемер, што е неискрен, дволичен во однесуваето.
Англиски: hypocritical
Примери:
Лицемерен пријател.
2. Што е пројава, израз на лицемерност, што содржи лицемерност.
Англиски: hypocritical
Примери:
Лицемерна постапка.
Лицемерни бакнежи и солзи.
Изведенки
1. лицемерно прил.
Пример: Лицемерно се израдува.
2. лицемерност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи