а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лихва

(едн.) лихвата
Вид збор: Именка, женски род
1. Давање пари на заем со многу висока камата.
Англиски: interest Албански: lihfë, interes, kamatë
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Му даде пари со лихва.
2. Дополнително плаќање за неплатен навреме данок или влог.
Англиски: interest Албански: kamatë
Употреба: Административен термин , Архаизам , Економија
Примери:
Задоцнетите даноци се собираат со 10% лихва.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи