а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лихварство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Лихварска дејност, давање пари под лихва.
Англиски: money lending Албански: huadhënie
Употреба: Економија
Примери:
Во тој период на сиромаштија и беда, се појави лихварство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи