а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лифт

мн. лифтови
Вид збор: Именка, машки род
Електрична дигалка за превезување (дигање и спуштање) луѓе или стоки во високи згради и други објекти.
Англиски: elevator
Примери:
Лифтот пак е расипан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи