а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лиферант

мн. лиферанти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што врши набавки и испорачува одредена стока (за државата, војската, за поголеми фирми).
Англиски: supplier Германски: Lieferant Албански: liferues, furnizues
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи