а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лит

литиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14340
1. Што е тенко и ретко во ткаењето, што се реси, се кине (за алишта, материјал).
Англиски: thin Албански: i hollë
Примери:
Лито палтенце.
2. Што е ткаено на посебен начин.
Албански: i hollë
Примери:
Лито килимче.
3. За цвеќе што има ретки ливчиња на цветот.
Албански: i rrallë
Употреба: Ботаника , Разговорно
Примери:
Лит трендафил.