а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

литограф

мн. литографи
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што се занимава со литографија; цртач на камен.
Англиски: lithographer Албански: litograf
Употреба: Ликовна уметност
2. Апарат за литографија.
Англиски: lithograph Албански: litograf
Употреба: Ликовна уметност