а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

литографија

мн. литографии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21562
1. Графичка техника на умножување цртежи, слики или текстови кои претходно cе исцртуваат на литографски камен односно метална плоча и потоа се отсликуваат на хартија.
Англиски: lithography Албански: litografi
Употреба: Ликовна уметност
2. Слика изработена на тој начин.
Англиски: lithography Албански: litografi
Употреба: Ликовна уметност
3. Работилница за такви трудови, работи.
Албански: litografi