а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

литовина

Види и: литак (м.)
мн. литовини
Вид збор: Именка, женски род
литак
Примери:
Наредија долги столови и ги послаа со литовини.