а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

литмара

мн. литмари
Вид збор: Именка, женски род
1. бубамара
Англиски: ladybird Албански: mollëkuqe
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија
2. За жена - што е лесна во умот.
Англиски: tramp Албански: lavire
Употреба: Дијалектен збор , Преносно значење
Примери:
Литмара е таа жена, кај не ја сееш, таму ќе никне.