а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лити

литат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 42691
1. За облека - се троши, се распаѓа со употреба.
Англиски: wear off Албански: griset, hahet
2. За човек - слабее, се троши.
Англиски: wear off Албански: dobësohet, harxhohet
Употреба: Преносно значење
3. (се лити) Станува лит, излитен.
Англиски: wear off Албански: griset, hahet
Примери:
Од постелнината најмногу се литат чаршафите.
Од јадови, телото и ликот му се литеа.
Изведенки
литење ср.
глаг. им.