а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

литерат

мн. литерати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16013
Лице што се занимава со литература, главно со критика и со историја на литературата.
Англиски: man of letters
Употреба: Литература
Примери:
Млади литерати.
Изведенки
литератор м.