а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

литературен

литературни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2242
1. Што се однесува на литература, што е поврзан со литературата.
Англиски: literary
Примери:
литературна критика
литературен кружок
2. Што се однесува на литературен јазик.
Англиски: literary
Примери:
литературен израз
литературна норма