а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

литар

мн. литри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6709
Единица за мерење волумен на течности, изнесува еден кубен дециметар.
Англиски: liter
Примери:
Шише рум од литар.
литар ракија