а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

литак

Вид збор: Придавка
Што е лито, излитено.
Англиски: worn out Албански: vjetrohet, hirret
Употреба: Неменлив збор
Примери:
На подот имаше литак килим.