а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

листопад

мн. листопади
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52734
1. Паѓање на листови.
Англиски: foliage Албански: gjethërënie
2. Временски период кога обично паѓаат листовите.
Албански: stinë kur bien gjethet
Примери:
Листопадот е есенско време.
3. Народно име за октомври.
Англиски: october Албански: tetor
Употреба: Архаизам
Примери:
Од листопад до тревен се седи, нема голема работа на нива.