а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

листовиден

листовидниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 45382
Што има форма на лист.
Англиски: leaf shaped
Примери:
листовидни украси