а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

листи

листат; листајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23355
1. Пушта, развива листови, разлистува.
Англиски: leaf Албански: gjethon
Употреба: Ботаника
Примери:
Листи гората.
2. прелистува
Англиски: leaf
Изведенки
листење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК