а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

листерија

мн. листерии
Вид збор: Именка, женски род
вид патогена бактерија
Латински: Listeria Англиски: Listeria
Употреба: Медицина
Примери:
Здравствените власти го открија изворот на листеријата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи