а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

липот

мн. липоти
Вид збор: Именка, машки род
Испрекинат, грчовит плач.
Англиски: sobbing
Примери:
Силен липот му ја тресеше снагата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи