а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

липов

Види и: липа (ж.)
липовиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на липа.
Англиски: lime Албански: bliri
Употреба: Ботаника
Примери:
Липов чај.
Липово дрво.
Миризбата доаѓаше од липовата гора.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи